Bộ nguồn Phoenix, Phoenix module power supply QUINT-PS/1AC/24DC/20/CO, 2320898
  • Đăng ngày 31-01-2019 04:32:37 PM - 638 Lượt xem
  • Mã sản phẩm: QUINT-PS/1AC/24DC/20/CO, 2320898
  • size
    width 90 mm
    height 130 mm
    depth 125 mm
    Spare terminal width 122 mm
    Spare terminal height 130 mm
    Alternate assembly view 93 mm
    Environmental conditions
    Protection level IP20
    Ambient temperature (running) -40 °C ... 70 °C (> 60 °C Derating: 2.5 %/K)
    Ambient temperature (storage/transportation) -40 °C ... 85 °C
    Maximum relative humidity allowed (operating) 100% (25°C, no condensation)
    Anti-interference EN 61000-6-2:2005
    Installation height 6000 m
    Tình trạng sản phẩm:
    Input data
    Rated input voltage range 100 V AC ... 240 V AC
      110 V DC ... 250 V DC
    Input voltage range 85 V AC ... 264 V AC
      90 V DC ... 410 V DC +5 % (UL 508: ≤ 250 V DC)
    Maximum dielectric strength 300 V AC
    AC frequency range 45 Hz ... 65 Hz
    DC frequency range 0 Hz
    PE discharge current < 3.5 mA
    Electricity consumption 4.5 A (120 V AC)
      2.5 A (230 V AC)
      4.8 A (110 V DC)
      2.4 A (220 V DC)
    Rated power consumption 518 W
    Shock surge current < 20 A (typical)
    Power failure bypass > 32 ms (120 V AC)
      > 32 ms (230 V AC)
    Input fuse 12 A (slow blow, internal)
    Choose the right fuse 10 A ... 16 A (AC: Characteristics B, C, D, K)
    Protection name Transient surge protection
    Protection circuit/component Varistor, gas discharge tube
    Output Data
    Rated output voltage 24 V DC ±1 %
    Setting range of output voltage (U Set ) 18 V DC ... 29.5 V DC (> 24 V DC, stable capacity limit)
    Rated output current (I N ) 20 A (-25 °C ... 60 °C, U OUT = 24 V DC)
    POWER BOOST (I Boost ) 26 A (-25 ° C ... 40 ° C constant, U OUT = 24 V DC )
    Selective fuse (I SFB ) 120 A (12 ms)
    attenuation 60 °C ... 70 °C (2.5%/K)
    Even Yes, for redundancy and increased capacity
    Concatenation Yes
    Control deviation < 1 % (load change, static 10% ... 90%)
      < 2 % (load change, dynamic 10% ... 90%)
      < 0.1 % (the input voltage varies by ±10%)
    Residual wave < 30 mV SS (rated value)
    Output Power 480 W
    Typical response time < 0.6 s
    Maximum idle power consumption 8 W
    Maximum rated load power loss 40 W