Bộ nguồn Phoenix, Phoenix power module QUINT-PS-100-240AC/24DC/20, 2938620
  • Đăng ngày 31-01-2019 04:42:58 PM - 571 Lượt xem
  • Mã sản phẩm: QUINT-PS-100-240AC/24DC/20, 2938620
  • product description
    The QUINT POWER power supply
    With the static power reserve POWER BOOST, heavy loads can be reliably started. The adjustable voltage covers all ranges between 5 V DC ... 56 V DC.
    size
    width 157 mm
    height 130 mm
    depth 125 mm
    Spare terminal width 122 mm
    Spare terminal height 130 mm
    Alternate assembly view 160 mm
    Environmental conditions
    Protection level IP20
    Ambient temperature (running) -25 °C ... 70 °C (> 60 °C Derating: 2.5 %/K)
    Ambient temperature (storage/transportation) -40 °C ... 85 °C
    Maximum relative humidity allowed (operating) 95% (25°C, no condensation)
    Pollution level 2
    Tình trạng sản phẩm:
    Input data
    Rated input voltage range 100 V AC ... 240 V AC
    Input voltage range 85 V AC ... 264 V AC
      90 V DC ... 350 V DC
    AC frequency range 45 Hz ... 65 Hz
    DC frequency range 0 Hz
    Electricity consumption Approximately 4.76 A (120 V AC)
      Approximately 2.3 A (230 V AC)
    Rated power consumption 524 W
    Shock surge current < 15 A (typical)
    Power failure bypass > 25 ms (120 V AC)
      > 25 ms (230 V AC)
    Input fuse 12 A (slow blow, internal)
    Choose the right fuse 10 A ... 16 A (characteristics B, C, D, K)
    Protection name Transient surge protection
    Protection circuit/component Varistor
    Output Data
    Rated output voltage 24 V DC ±1 %
    Setting range of output voltage (U Set ) 22.5 V DC ... 28.5 V DC
    Rated output current (I N ) 20 A (up to 60 °C)
    POWER BOOST (I Boost ) 26 A
    attenuation 60 °C ... 70 °C (2.5%/K)
    Even Yes, for redundancy and increased capacity
    Concatenation Yes
    Feedback resistor 35 V DC
    Circuit breaker for preventing surge voltage at the output (intrusion due to foreign matter) Yes, the voltage limit is about 35VDC
    Maximum capacitive load unlimited
    Active current limit BOOST is about 26A (in the case of a short circuit)
    Control deviation < 1 % (load change, static 10% ... 90%)
      < 2 % (load change, dynamic 10% ... 90%)
      < 0.1 % (the input voltage varies by ±10%)
    Residual wave < 10 mV SS (rated value)
    Output Power 480 W
    Typical response time < 1 s
    Peak switching voltage rated load < 30 mV SS (20 MHz)
    Maximum idle power consumption < 3 W
    Maximum rated load power loss < 44 W
    Overview
    net weight 2.5 kg
    Working voltage display Green LED
    effectiveness > 92 %
    Insulation voltage input / output 4 kV AC (type test)
      2 kV AC (conventional test)
    Insulation voltage input / PE 3.5 kV AC (type test)
      2 kV AC (conventional test)
    Insulation voltage output / PE 500 V DC (conventional test)
    Protection level I (with PE connection)
      IP20
    MTBF (IEC 61709, SN 29500) > 500000 h
    Installation location Horizontal DIN rail NS35, EN60715
    Assembly instructions Can be installed side by side: horizontal spacing 0 mm, vertical spacing 50 mm