Bộ nguồn Phoenix, Phoenix power module QUINT-PS/1AC/24DC/40, 2866789
  • Đăng ngày 31-01-2019 04:34:32 PM - 597 Lượt xem
  • Mã sản phẩm: QUINT-PS/1AC/24DC/40, 2866789
  • product description
    The QUINT POWER power supply
    With the static power reserve POWER BOOST, heavy loads can be reliably started. The adjustable voltage covers all ranges between 5 V DC ... 56 V DC.
    size
    width 180 mm
    height 130 mm
    depth 125 mm
    Spare terminal width 122 mm
    Spare terminal height 130 mm
    Alternate assembly view 183 mm
    Back to top
    Environmental conditions
    Protection level IP20
    Ambient temperature (running) -25 °C ... 70 °C (> 60 °C Derating: 2.5 %/K)
    Ambient temperature (debug type test) -40 °C
    Ambient temperature (storage/transportation) -40 °C ... 85 °C
    Maximum relative humidity allowed (operating) ≤ 95 % (no condensation at 25 ° C)
    Installation height 4000 m
    Tình trạng sản phẩm:
    Input data
    Rated input voltage range 100 V AC ... 240 V AC
      120 V DC ... 300 V DC (UL 508: ≤ 250 V DC)
    Input voltage range 85 V AC ... 264 V AC
      90 V DC ... 300 V DC (UL 508: ≤ 250 V DC)
    Maximum dielectric strength 300 V AC
    AC frequency range 45 Hz ... 65 Hz
    DC frequency range 0 Hz
    PE discharge current < 3.5 mA
    Electricity consumption 8.8 A (120 V AC)
      4.6 A (230 V AC)
      9.5 A (110 V DC)
      4.7 A (220 V DC)
    Rated power consumption 1030 W
    Shock surge current < 15 A (typical)
    Power failure bypass > 35 ms (120 V AC)
      > 35 ms (230 V AC)
    Input fuse 20 A (slow blow, internal)
    Choose the right fuse 16 A ... 20 A (AC: Characteristics B, C, D, K)
    Protection name Transient surge protection
    Protection circuit/component Varistor, gas discharge tube
    Output Data
    Rated output voltage 24 V DC ±1 %
    Setting range of output voltage (U Set ) 18 V DC ... 29.5 V DC (> 24 V DC, stable capacity limit)
    Rated output current (I N ) 40 A (-25 °C ... 60 °C, U OUT = 24 V DC)
    POWER BOOST (I Boost ) 45 A (-25 ° C ... 40 ° C constant, U OUT = 24 V DC )
    Selective fuse (I SFB ) 215 A (12 ms)
    attenuation 60 °C ... 70 °C (2.5%/K)
    Even Yes, for redundancy and increased capacity
    Concatenation Yes
    Residual wave < 30 mV SS (rated value)
    Output Power 960 W
    Typical response time < 0.7 s
    Maximum idle power consumption 14 W
    Maximum rated load power loss 80 W