Bộ nguồn Phoenix, Phoenix power module QUINT-PS/3AC/24DC/20, 2676792
  • Đăng ngày 31-01-2019 04:38:13 PM - 693 Lượt xem
  • Mã sản phẩm: QUINT-PS/3AC/24DC/20, 2676792
  • product description
    The QUINT POWER power supply
    With the static power reserve POWER BOOST, heavy loads can be reliably started. The adjustable voltage covers all ranges between 5 V DC ... 56 V DC.
    size
    width 69 mm
    height 130 mm
    depth 122 mm
    Spare terminal width 122 mm
    Spare terminal height 130 mm
    Alternate assembly view 72 mm
    Environmental conditions
    Protection level IP20
    Ambient temperature (running) -25 °C ... 70 °C (> 60 °C Derating: 2.5 %/K)
    Ambient temperature (debug type test) -40 °C
    Ambient temperature (storage/transportation) -40 °C ... 85 °C
    Maximum relative humidity allowed (operating) 95% (25°C, no condensation)
    Anti-interference EN 61000-6-2:2005
    Installation height 5000 m
    Tình trạng sản phẩm:
    Input data
    Rated input voltage range 3x 400 V AC ... 500 V AC
    Input voltage range 3x 320 V AC ... 575 V AC
      2x 360 V AC ... 575 V AC
      450 V DC ... 800 V DC
    AC frequency range 45 Hz ... 65 Hz
    DC frequency range 0 Hz
    PE discharge current < 3.5 mA
    Electricity consumption 3x 1.6 A (400 V AC)
      3x 1.3 A (500 V AC)
      0.9 A (600 V DC)
    Rated power consumption 517 W
    Shock surge current < 20 A (typical)
    Power failure bypass > 20 ms (400 V AC)
      > 30 ms (500 V AC)
    Choose the right fuse 6 A ... 16 A (AC: Characteristics B, C, D, K)
    Protection name Transient surge protection
    Protection circuit/component Varistor, gas discharge tube
    Output Data
    Rated output voltage 24 V DC ±1 %
    Setting range of output voltage (U Set ) 18 V DC ... 29.5 V DC (> 24 V DC, stable capacity limit)
    Rated output current (I N ) 20 A (-25 °C ... 60 °C, U OUT = 24 V DC)
    POWER BOOST (I Boost ) 26 A (-25 ° C ... 40 ° C constant, U OUT = 24 V DC )
    Selective fuse (I SFB ) 120 A (12 ms)
    attenuation 60 °C ... 70 °C (2.5%/K)
    Even Yes, for redundancy and increased capacity
    Concatenation Yes
    Control deviation < 1 % (load change, static 10% ... 90%)
      < 3% (load change, dynamic 10% ... 90%)
      < 0.1 % (the input voltage varies by ±10%)
    Residual wave < 40 mV SS (rated value)
    Output Power 480 W
    Typical response time < 0.16 s
    Peak switching voltage rated load < 40 mV SS (20MHz at rated value)
    Maximum idle power consumption 11 W
    Maximum rated load power loss 40 W