Mạch điều khiển van GAMX-2007, Actuator Control Board, Bernard Control Board GAMX-2007
  • Đăng ngày 21-11-2018 04:32:34 PM - 859 Lượt xem
  • Mã sản phẩm: GAMX-2007
    Tình trạng sản phẩm:
    GAMX-2007 Bernard Electric Actuator
    Position locator isolation module instruction manual
    First, the  main technical parameters
    1, input signal: 4-20mA 2, input resistance 250 ohms
    4, output resistance: 0-500 ohms (special need 0-750 ohms)
    5. Feedback potentiometer: 0-1K ohm 6. Basic error: ±1%
    7, dead zone: 0-3% adjustable 8, power supply voltage: 220V ± 10%
    9, ambient temperature: -25 ° C - +55 ° C 10, relative humidity: ≤ 90% (no condensation)
    Second, the  main function
    1.  Operation mode: Forward: 4 mA valve is closed, 20 mA valve is open Reverse: 4 mA valve is open, 20 mA valve is closed.
    4,  0% position: positioner 0%, so that the actuator is fully closed.
    5,  100% position: the positioner is 100%, so that the actuator is fully open.
    7,  actuator running direction:
    In standard form : the actuator (for the output shaft) is turned clockwise
          8, electric brake configuration: GAMX-2005 module 220VAC and 380VAC universal
    Single phase power supply ( 220VAC) with electric brake
    The three-phase power supply ( 380VAC) makes the electric brake function ineffective through the dial switch, and the actuator electric brake is completed by the external circuit.
    9,  LED instructions:
    LED1 ( red) power indicator      LED (green) actuator on        LED3 (red) actuator off
    LED4 (red) loses 4-20mA signal LED5 (red) over torque switch
    LED6 (red) electric brake works, the brake light flashes instantly
    Use of DIP switch DIL
    11,
    Slide switch COMV implements four states
    Short circuit sub- INV1
    Third, the  debugging method:
    The actuator works in the machine to automatically adjust the working state, use the remote control terminals 34 35 36 to fully close the actuator, adjust the position potentiometer, make the feedback current 4mA , make the actuator fully open, adjust the full potentiometer P2 makes the feedback current 20mA , repeat the above operation several times, until the actuator is fully closed corresponding to the feedback current 4mA , fully open corresponding to the feedback current 20mA .