Bộ nguồn Phoenix, Phoenix Power Module QUINT-PS/1AC/24DC/10, 2866763
  • Đăng ngày 31-01-2019 04:45:40 PM - 873 Lượt xem
  • Mã sản phẩm: QUINT-PS/1AC/24DC/10, 2866763
  • product description
    The QUINT POWER power supply
    With the static power reserve POWER BOOST, heavy loads can be reliably started. The adjustable voltage covers all ranges between 5 V DC ... 56 V DC.
    size
    width 60 mm
    height 130 mm
    depth 125 mm
    Spare terminal width 122 mm
    Spare terminal height 130 mm
    Alternate assembly view 63 mm
    Environmental conditions
    Protection level IP20
    Ambient temperature (running) -25 °C ... 70 °C (> 60 °C Derating: 2.5 %/K)
    Ambient temperature (debug type test) -40 °C
    Ambient temperature (storage/transportation) -40 °C ... 85 °C
    Maximum relative humidity allowed (operating) ≤ 95 % (no condensation at 25 ° C)
    Anti-interference EN 61000-6-2:2005
    Installation height 5000 m
    Tình trạng sản phẩm:
    Input data
    Rated input voltage range 100 V AC ... 240 V AC
      110 V DC ... 250 V DC
    Input voltage range 85 V AC ... 264 V AC
      90 V DC ... 350 V DC (UL 508: ≤ 300 V DC)
    Maximum dielectric strength 300 V AC
    AC frequency range 45 Hz ... 65 Hz
    DC frequency range 0 Hz
    PE discharge current < 3.5 mA
    Electricity consumption 2.2 A (120 V AC)
      1.3 A (230 V AC)
      2.5 A (110 V DC)
      1.2 A (220 V DC)
    Rated power consumption 257 W
    Shock surge current < 15 A (typical)
    Power failure bypass > 36 ms (120 V AC)
      > 36 ms (230 V AC)
    Input fuse 10 A (slow blow, internal)
    Choose the right fuse 10 A ... 20 A (AC: Characteristics B, C, D, K)
    Protection name Transient surge protection
    Protection circuit/component Varistor, gas discharge tube
    Output Data
    Rated output voltage 24 V DC ±1 %
    Setting range of output voltage (U Set ) 18 V DC ... 29.5 V DC (> 24 V DC, stable capacity limit)
    Rated output current (I N ) 10 A (-25 °C ... 60 °C, U OUT = 24 V DC)
    POWER BOOST (I Boost ) 15 A (-25 ° C ... 40 ° C constant, U OUT = 24 V DC )
    Selective fuse (I SFB ) 60 A (12 ms)
    attenuation 60 °C ... 70 °C (2.5%/K)
    Even Yes, for redundancy and increased capacity
    Concatenation Yes
    Control deviation < 1 % (load change, static 10% ... 90%)
      < 2 % (load change, dynamic 10% ... 90%)
      < 0.1 % (the input voltage varies by ±10%)
    Residual wave < 50 mV SS (rated value)
    Output Power 240 W
    Typical response time < 0.15 s
    Maximum idle power consumption 9.1 W
    Maximum rated load power loss 22 W
    Overview
    net weight 1.1 kg
    effectiveness > 92.5 % (230V AC and rating)
    Insulation voltage input / output 4 kV AC (type test)
      2 kV AC (conventional test)
    Insulation voltage input / PE 3.5 kV AC (type test)
      2 kV AC (conventional test)
    Insulation voltage output / PE 500 V DC (conventional test)
    Protection level I
    MTBF (IEC 61709, SN 29500) > 940000 h (25 °C)
      > 530000 h (40 °C)
      > 230000 h (60°C)
    Installation location Horizontal DIN rail NS35, EN60715
    Assembly instructions Can be installed side by side; horizontal spacing 5 mm, 15 mm for active components, 50 mm vertical spacing
    Connect data, input
    Connection method Pluggable screw connection
    Minimum cross section of rigid wire 0.2 mm2
    Maximum cross section of rigid wire 2.5 mm2
    Flexible wire minimum cross section 0.2 mm2
    Maximum cross section of flexible wire 2.5 mm2
    Minimum wire cross section AWG 16
    Maximum wire cross section AWG 12
    Stripping length 7 mm
    Thread M3
    Connection data, output
    Stripping length 7 mm
    Thread M3
    Signal display connection data
    Standards and specifications
    Electromagnetic compatibility Comply with the 2014/30/EU Electromagnetic Compatibility Directive
    electric shock 18 ms, 30 g, in each spatial direction (according to IEC 60068-2-27)
    Emission interference EN 55011 (EN 55022)
    Connection meets standards CSA
    Standard / procedure EN 61000-4-2
    Contact discharge 4 kV (strength test 2)
    Standard / procedure EN 61000-4-3
    Frequency Range 80 MHz ... 1 GHz
    Test field strength 10 V/m (strength test 3)
    Frequency Range 1.4 GHz ... 2 GHz
    Test field strength 3 V/m (strength test 2)
    Remarks Standard B
    signal 1 kV (strength test 2 - asymmetric)
      EN 61000-4-6
    Frequency Range 0.15 MHz ... 80 MHz
    Voltage 10 V (strength test 3)